چهارشنبه, ۱۴۰۰/۰۷/۲۸

روزهای کاری از ساعت 9 تا 18

09125710675

اطلاعات آدرس

 تهران، خیابان مطهری

وکیل خوب

وکیل خوب

وکیل خوب

در این مقاله می خواهیم به ویژگی های یک وکیل پایه یک دادگستری را مورد بررسی قرار دهیم.
وکالت در لغت به معنای اعتمادکردن و واگذار کردن است و وکیل کسی که از طرف شخص دیگری اعم از حقوقی یا حقیقی به موجب عقد وکالت برای انجام کاری مأمور می‌شود(ویکی پدیا) وکالت از جمله مشاغل آزاد است اما یک تفاوت مهم با دیگر مشاغل آزاد دارد و آن شان و جایگاه این شغل وکالت است و این جایگاه به دلیل مسوولیت بالایی است که وکیل در شغل وکالت دارد.
وکیل خوب در صورتی می توان گفت کارش را به نحو احسنت انجام داده که مساله موکل را مساله خودش محسوب کند و در حدی برای کار موکل دغدغه داشته باشد که نسبت به کار خود دارد.
هرچند وکالت تعهد به وسیله است به این معنی که وکیل موظف است تمام تلاش خود را برای دفاع مناسب از موکل به کار بندد و قانونا مسوولیتی در رسیدن به نتیجه ندارد و در واقع تضمینی جهت دستیابی به نتیجه نمی دهد؛ اما مساله اینجاست که در باید در مقابل موکل پاسخگو باشد و این جریان معیار سنجش اعتبار وکیل در جامعه است و اینجاست که وکالت از دیگر مشاغل آزاد جدا شده و احساس مسوولیت به همراه دقت بالا مهم ترین اصل وکالت است.

خصوصیات وکیل خوب:

شایستگی و مهارت خود وکیل در کار است که اعتباردهنده است. هیچ گاه کار یک وکیل دادگستری به موقعیت جغرافیایی یا ساختمانی که دفتر وکالت در آن واقع شده و یا ظواهر دیگری که برای برخی مشاغل دیگر لازم و ضروری است، وابسته نیست. بلکه دانش و مهارت شخص وکیل در کار وکالت است که به یک وکیل دادگستری اعتبار می دهد.
در درجه اول اهمیت شرافت کاری و حرفه ای این شغل مدنظر قرار دارد. اینکه لازم است یک وکیل دادگستری در همه حال هوشمندانه عمل کند تا به مرور زمان دچار بی تفاوتی در امور نشود. در صورتی که وکیل در مقابل کاری که انجام می دهد احساس مسوولیت نداشته باشد شرافت شغلی را رعایت نکرده است.
زمانی که افراد به دنبال یک وکیل خوب می گردند، ضمن اینکه وکیل مورد نظر آنها وکیلی است که دانش و آگاهی و مهارت لازم را داشته باشد به دنبال یک وکیل قابل اعتماد هستند. از آنجا که خودشان تسلطی بر قوانین و روند قضایی دادگاه ها ندارند، در جستجوی یک وکیل دادگستری هستند که به او اعتماد کرده و آسوده خاطر از اینکه وکیل تمام تلاش خود را انجام می دهد به نتیجه کار امیدوار باشند. از این رو معمولا افراد از طریق پرس و جو از اطرافیان و استفاده از تجربه دیگران وکیل خود را انتخاب می کنند.
وکیل میبایست حس اعتماد و اطمینان را در موکل ایجاد می کند و وکیل دادگستری نباید صرفا از دید مادی به قضیه نگاه کند بلکه اجرای قانون و عدالت و رسیدن حق به حقدار را همواره باید مدنظر داشته باشد. اوست که باید در ابتدا پی ببرد که موکل راست می گوید یا نه و سپس به حمایت از وی برخیزد. یک وکیل خوب علاوه بر دانش و مهارت لازمه بر نقاط ضعف و قوت موکل خود و جزئیات پرونده آگاه است. یک وکیل باید سعی در یافتم اقدام مصاله جویانه داشته باشد و تا حد ممکن به طولانی شدن پرونده و کشمکش و درگیری بیشتر تمایل نداشته باشد که این خود نشات گرفته از دانش و آگاهی بالاست.
شجاعت و جسارت هم از صفات لازمه یک وکیل دادگستری است. یک وکیل قرار است مدافع و حافظ جان، مال، ناموس و آبروی موکل خود باشد. وکیل در دنیایی زندگی می کند که پر از درگیری است یعنی لازمه این شغل در تقابل بودن با طرف دیگر است از این رو همواره در معرض مقابله با دیگر افراد از جمله همکاران خود قرار دارد. چون در هرحال به دنبال برنده شدن موکل خود در دعواست و اینجاست که شجاعت و جسارت به کار می آید ضمن اینکه باید نزاکت را رعایت کرده و بسیار حرفه ای برخورد کند.
اعتبار یک وکیل به تلاشی است که برای به نتیجه رسیدن تک تک پرونده های موکلان خود انجام می دهد.

وظایف وکیل خوب :


وقتی به یک دفتر وکالت مراجعه می کنید به موارد زیر توجه کنید:
1-به صحبت های شما با حوصله گوش می دهد یا نه؟
2-ضمن صحبت هایتان از شما سوالات می پرسد یا نه؟
3-در حین مشاوره از صحبت های شما یاداشت برداری می کند یانه؟
لازم است که در 24 ساعت اولیه حضور شما در دفتر وکیل و انعقاد قرارداد وکالت، وکیل پیگیر کارهای شما باشد و به تلفن شما در اولین فرصت مناسب پاسخ دهد. اگر وکیلی تلفن های موکل را پاسخ نمی دهد و کارهای او را پیگیری نمی کند، وکیل مناسبی برای کار شما نیست و بهتر است شخص دیگری را انتخاب کنید.
لازم است اگر کاری انجام پذیر نیست و از همان ابتدا مشخص است که به نتیجه لازم نمی رسد؛ وکیل وانمود به انجام آن نکند و قول بیهوده به موکل ندهد. نتیجه کار را همانطور که می بیند به موکل بگوید و نیازی نیست که صد درصد قول برنده شدن در دعوا را به موکل بدهد. یک وکیل خوب سعی در گمراه کردن قاضی یا پیچیده کردن پرونده یا به بیراهمه کشاندن آن ندارد.

انتخاب وکیل خوب :

در راستای یافتن یک وکیل دادگستری مناسب و خوب بهتر است وکیلی را انتخاب کنید که در زمینه موردنظر شما تجربه لازم را داشته باشد مثلا شما نیاز به یک وکیل طلاق یا یک وکیل چک دارید. پس بهتر آن است که به دنبال یک وکیل دادگستری باشید که به طور تخصصی در زمینه طلاق و خانواده فعالیت دارد در این صورت است که کار شما سریع تر پیش رفته و به نتیجه می رسد زیرا یک وکیل وقتی در یک زمینه خاص به شکل تخصصی کار می کند با چم و خم کار و روند رسیدگی قضایی در این زمینه آشنایی بیشتری دارد.
افراد جهت یافتن یک وکیل خوب، قبل از سپردن وکالت کار خود به یک وکیل دادگستری حتما مشاوره حضوری در دفتر وکیل داشته باشند و تنها به تماس تلفنی و مشاوره تلفنی اکتفا نکنند یا حتی با چند وکیل پایه یک مشورت کنند تا قادر به انتخاب یک وکیل قابل اعتماد که با او احساس راحتی دارند باشند.

وضع ظاهری و برخورد وکیل :

وضع ظاهری و برخورد وکیل باید در شان این حرفه مقدس باشد. یک وکیل خوب حتما انسان وقت شناسی است. یک وکیل توانمند صریح و در قالب مطالبی که برای موکل قابل فهم باشد صحبت می کند و در جلسه دادرسی هم طوری مطلب را بیان می کند که قاضی بتواند مطلب را همانگونه که منظور وکیل است دریافت کند.

دانش وکیل

وکیل میبایست درمورد سایر رشته ها هم اطلاعاتی کسب کند، اطلاعاتی که به کار آیند و در جریان دادرسی تاثیرگذار باشند. هرچه علم و دانش وکیل در زمینه های مختلف بیشتر باشد در زمان دادرسی و دفاع در صحن دادگاه روند بهتری را طی کند.

آداب مراجعه به وکیل

وقتی به یک دفتر وکالت می روید جهت مشاوره با یک وکیل پایه یک دادگستری، از قبل اطلاعات لازم را در ذهن آماده کنید و اگر مدارک خاصی مورد نیاز است آن ها را به همراه داشته باشید تا وکیل بتواند دقیق تر و با اطلاعات کافی پاسخ لازم را به شما بدهد. ضمن حضور در دفتر وکیل و مشاوره با او صادقانه به سوالاتش پاسخ دهید و در صورت لزوم وکیل را از توان مالی خود آگاه سازید. در همه زمینه ها از جمله دستمزد با وکیل به توافق برسید. وکیلی که با دستمزد توافقی کنار می آید و اصراری بر دستمزدهای کلان ندارد معمولا همراه با موکل است و تنها دید مادی به قضیه ندارد. در رابطه با موضوع مدنظرتان اطلاعات لازم را در اختیار وکیل قرار دهید. وکیل محرم اسرار موکل است. به طور مثال اگر در جستجوی یک وکیل طلاق به دفتر وکیل مراجعه کرده اید، اطلاعات درستی از وضعیت زندگی زناشویی خود و فرزندان و اموال بدهید.
 وکیل در کنار صفات اخلاقی ، قانونی خود بخاطر نیل به اهداف معینه باید دارای صفات خوب نیز باشد چون این صفات باعث شهرت و موفقیت وکیل میشود .
در ذیل به چند صفات خوب یک وکیل مدافع اشاره خواهیم داشت.

يک وکيل مدافع زحمت کش:

شما نمي خواهيد که يک وکيل مدافع تنبل وکاهل داشته باشيد بلکه آرزو داريد وکيل مدافع شما بسيارزحمت کش باشد.
يک وکيل مدافع متخصص(داراي علم کافي درقانون)
شما ميخواهيد يک وکيل مدافع داشته باشيد که درمورد فعاليت هاي را که انجام ميدهد معلومات کافي از نظرقانون داشته باشد. که دراينصورت ميتواند به شما مشوره ورهنمايي مفيد از نظر قانون نمايد.

يک وکيل مهربان:

شما نميخواهيد وکيل مدافعي داشته باشيد که بداخلاق وسنگدل باشد. شما کسي راميخواهيد که به شما مهربان بوده وباشمامنحيث بشر رويه نيک داشته باشد.شما خو ازقبل هم پريشان هستيد زيرا درتوقيف بسر ميبريد وفاميل شما هم دست و پاچه است . شما به وکيل مدافعي ضرورت نداريد که شمارا به اتهام وارده عليه شما ملامت نمايد. وبگويد که آيا شما راستي بيگناه هستيد ويا مجرم؟

يک وکيل باحوصله:

شما چون درتوقيف قرار داريدواز فاميل تان جدااستيدپس بسيار تحت فشار خواهيد بود پس شما يک وکيل مدافعي بايد داشته باشيد که همه اين رادرک کرده وتمام موضوعات را به شکل مشرح به شما توضيح وتشريح نمايد.

يک وکيل مدافع صادق:

چون آزادي شما سلب شده ووکيل مدافع ازشما خواهش ميکند که تمام موضوعات مخصوص زنده گي تانرا به وي ارائه نماييد. پس شما به وکيل مدافعي ضرورت داريد که بتوانيد بالاي آن  باور واعتماد داشته باشيد. يک وکيل مدافعيکه رشوت نگيرد. ووکيل مدافعيکه چيزي که ميگويد به آن عمل کند. شما همچنان به وکيل مدافع ضرورت داريد که نه تنهما موضوعاتيراکه شما ميخواهيد بشنويد به شما بگويد بلکه تمام حقايقي را که مربوط به قضيه شما است به شما بگويد. همچنان وکيل مدافع بايد کسي باشد که به حرف وي قاضي وڅارنوال باور کنند.زيرا وکيل مدافعيکه از شهرت بد ونام بد ميان څارنوالان وقضات برخوردار باشد . پش مشکل است که از شما به وجه احسن دفاع کند.

يک وکيل مدافع مخلص:

بازهم شما به وکيل مدافعي ضرورت داريد که به چيزيکه ميگويداعتماد کامل داشته باشد. وکيل مدافعيکه بالاي حرف خود اعتماد داشته باشد وچيزيکه به شما ميگويد به درست بودنش باور دارد ميتواند که وظيفه خويش را به اخلاص انجام داده ونقش آن دردفاع از شما بسيار قناعت بخش خواهد بود.

يک وکيل مدافعي که خوب مکالمه کرده بتواند:

شما وکيل مدافعي را ميخواهيد که مکالمه خوب  تحريري وتقريري داشته باشد. نامبرده بايد طوري تکلم کند که شما آنرا به بهترين شکل درک کنيد وهمچنان مکالمه وي بايد با څارنوالان وقضات طوري باشد که تما م حقايق مربوط به قضيه تانرا به آنها تشريح کرده بتواند.ووکيل مدافع بايد توانمندي سوال کردن از شهود را داشته باشد. ودرمورد يک قضيه استدلالات منطقي را ارائه کرده بتواند. يک وکيل مدافع بايد باهرنوع مردم چي فقير باشد يا غني چي تعليم يافته باشد يا بي سواد چي ذکي باشد يا تنبل تکلم صحيح کرده بتواند. وکيل مدافع بايد باهرنوع اشخاص ملاقات کند.چي څارنوال باشديا قاضي وياهم شهود. وبايد قادربه تکلم با آنها باشد.بدون آنکه آنها را برتر بدانند. اگر وکيل مدافع توانمندي بدست آوردن روابط با مردم را داشته باشد پس مردم هم با آن همکاري ميکنند.

يک وکيل مدافع با جرآت:

وکيل مدافع شدن بسيا مشکل است. درصورتيکه يک شخص درمقابل منافع عامه کدام تخلفي را مرتکب شده باشد ووکيل مدافع از او دفاع کند پس شايد جامعه بالاي وي فشارواردخواهد کرد.پوليس څارنوال وقاضي هم وکيل مدافع را تحت قشار مي آورند تاازدفاع موکلش درگذر شود.وشايد وي را بترساند.شما ديگر هيچکس نداريد که به وي مراجعه کنيد.پس به وکيل مدافعي ضرورت داريدکه با جرآت بوده وباوجود فشارها وخطراتي که به وي متوجه اند از دفاع به شما ادامه دهد.

يک وکيل که پشت کارداشته باشد:

بازهم پوليس ، څارنوال وقاضي ممکن با استدلالات وکيل مدافع موافق نباشند.وممکن از بيروکراسي(کاغذپراني) کاربگيرندتا وکيل مدافع نتواند معلومات واسناد درمورد قضيه را بدست آورد. شما به وکيل مدافعي ضرورت داريد که هيچگاهي به جواب ردکسي تسليم نشودو درحل مشکلات از خود خلاقيت نشان داده وراهاي بيرون رفت از مشکلات را دريابد.

يک وکيل مسلکي:

شما به وکيل مدافعيکه با قضات ،څارنوالان وساير اشخاص روابط خراب داشته باشد ضرورت نداريد. بايد وکيل مدافع شما ازبعضي موضوعاتي که اتفاق مي افتد آزرده نشود.زيرا او بايد بداندکه درقضاياي ديگر نيز باقضات ملاقات خواهدنمود. اگر يک وکيل مدافع مسلکي نباشدپس څارنوال وقاضي ميتواند که قضايا را تحت تاثير خويش قراردهند.شما يک وکيل مدافعي را ميخواهيدکه بالاي مسلک خويش اعتمادداشته و از فعاليت هاي غيرضروري جلوگيري کند.

يک وکيل مدافع انتقادکننده:

شما تحت فشار روحي قرارداريد وممکن احساساتي باشيد. شما به يک وکيل مدافعي ضرورت داريد که به تمام جوانب قضيه شما وقوانين مربوط به قضيه بسيار دقيق عمل نموده که  اين  موضوع باشما دردرازمدت کمک کننده است.وکيل مدافع بايد به بررسي گفتار څارنوال و قاضي قادربوده وبتواندکه به آنها جواب قناعت بخش ارائه کند.
يک وکيل مدافعي که قضاوت بهترنموده بتواند: شما به وکيل مدافعي ضرورت داريد که درفعاليت هاي خود بهترين آنرا انتخاب کند. به يادداشته باشيدکه آزادي شما سلب شده است. ووکيل مدافع بايد تعقل کامل داشته  باشد که شما چي وقت به کمک ضرورت داريد. شما به يک وکيل مدافع ضرورت داريدکه زمانيکه به يک سوال مغلق روبروميشود به سرعت جواب داده بتواند.(مثلاً يک سوال مغلق درمحکمه ازطرف قاضي ويا يک استدلال خوب څارنوال که به ضرر موکل شما باشد.) برعلاوه زمانيکه يک څارنوال يک استدلال خوب را ارائه ميکند ويا هم قاضي يک سوال مغلق را مطرح ميکند.وکيل مدافع بايد احساساتي نشده وعکس العمل شديد نشان ندهد . وطوري بايد جلوه دهد که اصلاً سوال مشکل نبوده واستدلال بسيار ضعيف بوده است. (طورمثال اگر څارنوال يک استدلال خوبي را ارائه کند. بايد وکيل مدافع سر خويش را پايئن نکند وسرخودرا تکان  هم ندهدو صدا هم نزند که اين يک استدلال خوب بود.)

يک وکيل مدافع مواظب:

شما يک وکيل مدافعي را ميخواهيدکه به حقايق و مسائل قانوني قضيه شما متوجه باشد. اگر يک قانون جديد تصويب ميشود وقضيه شما را تحت تاثير مي آوردپس شما به وکيل مدافعي ضرورت داريد که به آن متوجه شده ودرموردآن تفکر سالم کرده بتواند. ونتايج آنرا تحليل کرده بتواند. شما به يک وکيل مدافعي ضرورت داريد که به سوالات قاضي واستدلالات څارنوال به وجه احسن پاسخ دهد.